Minden munkavállaló életében elérkezik az előléptetés pillanata, amikor a ranglétrán történő előrelépésről és az azzal járó béremeléséről kell tárgyalnia feletteseivel. Sokunknak ez nem könnyű könnyű, hiszen ki kell lépni a komfortzónánkból. Hogy készítsük elő ezt a folyamatot?
Íme 6 tipp, melyek megkönnyítik az előléptetés előkészítését!
- Érdemes már a munkába állás kezdetétől saját kézbe venni és rátermetten menedzselni karrierünket. A jó hír, hogy ha a kezdetektől fogva következetesen építjük saját image-ünket a vállalaton belül, akkor nem kell attól tartanunk, hogy számunkra kellemetlen eredménnyel zárul az előttünk álló tanácskozás. Már a legelején érdemes tisztázni, hogy milyen lehetőségeket lát a főnökünk, azaz legyünk vele tökéletesen tisztában, hogy az adott vállalati hierarchiában általában véve is milyen előmeneteli lehetőségek és lehetőségeink vannak, és mikor számíthatunk a kívánt pozíciók megüresedésére. A megbeszélésünk helyes időzítése kritikus tényező lehet a sikert illetően!
- Talán mondanunk sem kell, mindig törekedjünk rá, hogy feletteseinkkel és kollégáinkkal pozitív, de minimum semleges viszonyt ápoljunk, ha pedig személyes problémáink merülnek fel valakivel – akár a főnökünkkel – kapcsolatban , mihamarabb tisztázzuk azokat. Nem túl szerencsés, ha ezek a konfliktusok a HR-es vagy a főnök szobájában, a nagy elhatározás napján kerülnek a felszínre. Ha sok a személyes félreértésünk, összetűzésünk, akkor hiába számítunk szorgalmas, jó munkaerőnek vezetőink szemében, magasabb pozíciót nem szívesen ajánlanak fel olyannak, aki nehezen jön ki a többiekkel.
- Ha nem létezne, akkor alakítsunk ki feletteseinkkel olyan teljesítményértékelő rendszert, amely alapján egyértelműen látszik mindkét fél számára, mik az elvárások a munkakörünket illetően, és milyen hatékonysággal vagyunk képesek megfelelni azoknak. Számszerűsítsük az eredményeket! Egy ilyen beszélgetés és az előléptetés során is magunkat kell eladnunk, a menedzsment pedig elsősorban a számokból ért (persze a pozitív attitűd is közel ilyen fontos lehet). Már csak az önértékelésünk miatt is, érjük el, hogy havonta, de minimum negyedévente rövid személyes értékelést tarthassunk feletteseinkkel akár a féléves/éves rendszer mellett. Manapság már ez sem elég, kérjünk azonnali visszajelzéseket feladatainkra is. Ne várjunk arra, hogy ez magától megy, a főnöknek nem a mi karrierünk menedzsmentjén van a fókusz. Az ilyen kezdeményezéseinkkel is ki lehet tűnni a többiek közül. Tudjuk meg, hol várnak tőlünk fejlődést, mi az, amiben erősnek számítunk, és eszerint fejlesszük magunkat.
- Vannak persze olyan cégek és pozíciók, ahol a teljesítmény szerepe kisebb, és sokkal inkább a személyes kapcsolatok, a kommunikációs készség, a munkahelyi intelligencia számít. Ismerjük fel, milyen a cégünk, és melyek a mi erősségeink. Ha a jópofizás és a kapcsolatépítés az erősségünk, akkor egy olyan cégnél, ahol a teljesítmény számít igazán, előbb-utóbb rosszul fogjuk érezni magunkat, és fordítva is. Amikor látjuk, hogy nálunk kevésbé tehetséges kollégák jutnak előre, mert jól mozognak a szervezetben, az nagyon frusztráló tud lenni.
- Erősítsük azt a képet magunkról, ami az adott pozíció betöltéséhez szükséges. Ha például több embert kell majd vezetni, akkor hitessük el, hogy voltak már olyan sikeres projektjeink, amikor a hagyományos hierarchiákon túl, akár egy ad hoc mátrix szervezetben sikeresen menedzseltünk projektet. Ha a pozícióban a precíz projektmenedzsment számít leginkább, akkor legyen a döntéshozók tudatában pár olyan akció, amelyet már sikeresen megoldottál.
- Végül pedig alakítsunk ki olyan viselkedésmintákat és kommunikációs mintákat, amelyek már jelzik, hogy egy lépéssel előrébb járunk. Legyen szakmai és emberi témánk azzal a vezetői szinttel, ahova kerülni szeretnénk. Ha a liftben találkozunk egy vezetőnkkel, akkor egyenrangú partnerként tudjunk vele kommunikálni a tisztelet megadása mellett.
Minél következetesebbek vagyunk ezekben, annál egyszerűbb lesz megvitatni elképzelésinket a nagy napon, az előléptetés pedig magától értetődően fog bekövetkezni egy hatékonyan menedzselt önfejlesztő folyamat eredményeként. Sok sikert hozzá!